Fistula je kanálik, ktorý má dve ústia. Jedno ústie je vonkajšie, ktoré sa nachádza na koži v blízkosti análneho otvoru a druhé ústie je vnútorné a nachádza sa v análnom kanáli, alebo v dolnej časti rekta.
Najčastejšou príčinou vytvorenia fistuly býva hnisové ložisko v okolí konečníka – perianálny absces. Ten vzniká najčastejšie ako zápalová komplikácia zablokovaného vývodu análnej žľazy, uloženej v stene hornej časti análneho kanála. Postihnutá žľaza naďalej produkuje sekrét a zväčšuje svoj objem. Infekcia nachádzajúca sa v análnom kanáli a rekte prestúpi do žlazy a spôsobí zápal obsahu žľazy. Vzniká tak hnisová kolekcia – čiže absces. Pokračujúci zápal deštruuje aj okolité tkanivo žľazy, až nakoniec spôsobí perforáciu – prederavenie steny abscesu a vyprázdnenie hnisu do volného priestoru v okolí abscesu. Najčastejšie sa vytvorí otvor v okolí konečníka, zriedkavejšie v samotnom análnom kanáli. K bližšiemu určeniu miesta a veľkosti abscesu môžeme použiť vyšetrenie pomocou ultrazvukovej análnej sondy, alebo aj vyšetrenie pomocou MRI / Magnetic Resonance Imaging /.
Pri zápalovom ochorení v oblasti konečníka musíme myslieť i na ochorenie Morbus Crohn a na chronickú kolitídu.
Liečba chronických perianálnych fistúl
Pre liečbu fistuly je dôležité poznať jej smer, tvar priebehu, jej členenie. Klinicky sa smer fistuly / kanálika / určuje podľa tzv. Goodsallovho pravidla. To hovorí, že ak je vonkajšie ústie fistuly v prednej polovici roviny anu / smerom na perineum – hrádzu /, fistuly smerujú radiálne do otvoru anu. Ak je vonkajšie ústie v zadnej polovici roviny anu, tak vnútorné ústie fistuly je vždy na čísle 6 / porovnanie s hodinovým ciferníkom / smerom ku krížovej kosti.
Rozhodnutie o spôsobe liečby fistuly závisí najmä od jej priebehu vzhľadom ku zvieračom konečníka. Fistula môže prebiehať ako intersfinkterická – nachádza sa medzi zvieračmi konečníka, trans-sfinkterická – preráža svaly zvieračov konečníka, alebo suprasfinkterická. Vnútorné ústie fistuly sa môže nachádzať v análnom kanáli, alebo až v rekte.
Perianálne fistuly aj po liečbe veľmi často recidivujú. Liečba recidívy perianálneho abscesu s fistulou trvá väčšinou niekoľko mesiacov.
Chirurgická liečba perianálnej fistuly
Plytké, povrchovo prebiehajúce fistuly sa discidujú – robí sa fistulotómia, pri ktorej sa výstelka fistuly obnaží a je prístupná vzduchu, neodstraňuje sa tkanivo fistuly.
Jednoduché fistuly, ktoré len okrajovo prechádzajú cez okraj zvierača konečníka, alebo medzi zvieračmi, sa odstraňujú – robí sa fistulektómia.
Ak fistula prechádza iba časťou análneho zvierača, robíme tzv. elastickú ligatúru fistuly. Tá zabráni porušeniu funkcie análneho sfinktera – análneho uzáveru, zabraňuje análnej inkontinencii.